Živá reťaz

Autor: Miriam Bzdilíková | 1.2.2016 o 10:24 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  2291x

Počas víkendu som bola u rodiny na dolniakoch a večerné posedenie sa ukončilo 6 hodinovou, miestami veľmi ostrou debatou na tému štrajku. Stretli sa totiž štrajkujúca učiteľka s pracovníčkou v štátnej správe.

Debata sa začala až po tom, ako si naši manželia šli ľahnúť. V mysli mi zarezonovala jedna jej otázka. "A môžem vedieť, ako Vám, učiteľom, pomôže tá stovka k tomu, aby ste kvalitnejšie učili?"

Vtedy mi napadlo pár odpovedí:

- mnohým práve tá stovka môže pomôcť dopracovať sa k hypotéke

- mnohým  tá stovka dá možnosť vyššej splátky s nižším úrokom

- mnohým tá stovka pomôže utiahnuť splátky, druhé zamestnanie sa môže skrátiť len na pár hodín a zlepšia svoju prípravu na vyučovanie

- mnohým, vrátane mňa, skvalitní osobný život a ja sa možno dostanem v štyridsiatke tretíkrát v živote k moru

- mnohí sa prestanú trápiť, z čoho našetria svojim deťom na štúdium

- mnohé slobodné mamičky sa prestanú trápiť, za čo nakŕmia svoje dieťa, keď sa omešká ex s platením výživného

- mnohým sa možno vytvorí finančná rezerva, keď im ochorie rodinný príslušník a oni budú nútení ostať dlhodobo doma

- mnohí budú môcť konečne pomôcť svojim deťom a vnúčatám aj ináč, ako pedagogickými radami

- a mnohým sa aspoň trošku zdvihne výška dôchodku, ktorý im už klope na dvere

Pokiaľ je človek spokojný v súkromí, podáva v práci vyššie výkony. To sa nedá nijak spochybniť. A áno. Je kategória ľudí, ktorým ani 500 euro navyše nezdvihne pracovný výkon. Ale verte mi. Tých je v školstve menej, ako i iných rezortoch.

A čo bola moja odpoveď vtedy? "Mne to pomôže nebyť vystresovaná mama. S deckami v škole nebudem riešiť, či mi rodičia dajú do triedneho fondu peniaze, aby som mohla deckám zdvihnúť výkony v škole a súťažiach, ktorých odmeny kupujem z môjho platu. Hej, stovka mi pomôže."

Je pravda, že pokiaľ učiteľka chce a má chápajúceho partnera a deti, dokáže vo svojom kariérnom postupe získať vyššie finančné ohodnotenie. Pretože čokoľvek urobí navyše, urobí za svoje peniaze a vo svojom voľnom čase. K môjmu kreditnému balíčku som sa dopracovala 4-mi rokmi štúdia cudzieho jazyka na úkor vlastných peňazí a voľného času. Začala som pri 3 ročnom dieťatku a odrazu som mala doma pobehujúcu prváčku. Ušli mi 4 roky zo života môjho drobca, moje manželstvo skočilo do krízy. 80 eurový 12% príplatok mi beží už 2. rok. Bude ešte 5 a potom čo? Opäť vystavím svoju rodinu stresom, pretože staršia už bude vysokoškoláčka a mne bude chýbať každé euro...

Keby tá 100-vka prišla skôr, mohla som s mladšou spoločne čakať na zúbkovú vílu a nezmeškala by som o celý víkend detskej radosti z prvého peniažteka. 4 roky som obetovala rodinný život, len aby som potom počúvala, že zarábam veľa a viac si nezaslúžim?

Obujte si učiteľské topánky a vykročte ich cestou. Nevyzúvajte ich pri prvom otlaku a nehrbte sa pred inými. Potom sa pozrite na svoju rodinu a povedzte im, že nechcete od života viac, lebo sused má menej. Že to, čo dávate druhým a beriete svojim je vaše poslanie. Že manžel predsa vedel, že si berie učiteľku, tak musel s týmto počítať. Ja to neurobím. Dnes vezmem za ruku tých, ktorí to cítia rovnako a zapojím sa do živej reťaze.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?