Živá reťaz

Autor: Miriam Bzdilíková | 1.2.2016 o 10:24 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  2271x

Počas víkendu som bola u rodiny na dolniakoch a večerné posedenie sa ukončilo 6 hodinovou, miestami veľmi ostrou debatou na tému štrajku. Stretli sa totiž štrajkujúca učiteľka s pracovníčkou v štátnej správe.

Debata sa začala až po tom, ako si naši manželia šli ľahnúť. V mysli mi zarezonovala jedna jej otázka. "A môžem vedieť, ako Vám, učiteľom, pomôže tá stovka k tomu, aby ste kvalitnejšie učili?"

Vtedy mi napadlo pár odpovedí:

- mnohým práve tá stovka môže pomôcť dopracovať sa k hypotéke

- mnohým  tá stovka dá možnosť vyššej splátky s nižším úrokom

- mnohým tá stovka pomôže utiahnuť splátky, druhé zamestnanie sa môže skrátiť len na pár hodín a zlepšia svoju prípravu na vyučovanie

- mnohým, vrátane mňa, skvalitní osobný život a ja sa možno dostanem v štyridsiatke tretíkrát v živote k moru

- mnohí sa prestanú trápiť, z čoho našetria svojim deťom na štúdium

- mnohé slobodné mamičky sa prestanú trápiť, za čo nakŕmia svoje dieťa, keď sa omešká ex s platením výživného

- mnohým sa možno vytvorí finančná rezerva, keď im ochorie rodinný príslušník a oni budú nútení ostať dlhodobo doma

- mnohí budú môcť konečne pomôcť svojim deťom a vnúčatám aj ináč, ako pedagogickými radami

- a mnohým sa aspoň trošku zdvihne výška dôchodku, ktorý im už klope na dvere

Pokiaľ je človek spokojný v súkromí, podáva v práci vyššie výkony. To sa nedá nijak spochybniť. A áno. Je kategória ľudí, ktorým ani 500 euro navyše nezdvihne pracovný výkon. Ale verte mi. Tých je v školstve menej, ako i iných rezortoch.

A čo bola moja odpoveď vtedy? "Mne to pomôže nebyť vystresovaná mama. S deckami v škole nebudem riešiť, či mi rodičia dajú do triedneho fondu peniaze, aby som mohla deckám zdvihnúť výkony v škole a súťažiach, ktorých odmeny kupujem z môjho platu. Hej, stovka mi pomôže."

Je pravda, že pokiaľ učiteľka chce a má chápajúceho partnera a deti, dokáže vo svojom kariérnom postupe získať vyššie finančné ohodnotenie. Pretože čokoľvek urobí navyše, urobí za svoje peniaze a vo svojom voľnom čase. K môjmu kreditnému balíčku som sa dopracovala 4-mi rokmi štúdia cudzieho jazyka na úkor vlastných peňazí a voľného času. Začala som pri 3 ročnom dieťatku a odrazu som mala doma pobehujúcu prváčku. Ušli mi 4 roky zo života môjho drobca, moje manželstvo skočilo do krízy. 80 eurový 12% príplatok mi beží už 2. rok. Bude ešte 5 a potom čo? Opäť vystavím svoju rodinu stresom, pretože staršia už bude vysokoškoláčka a mne bude chýbať každé euro...

Keby tá 100-vka prišla skôr, mohla som s mladšou spoločne čakať na zúbkovú vílu a nezmeškala by som o celý víkend detskej radosti z prvého peniažteka. 4 roky som obetovala rodinný život, len aby som potom počúvala, že zarábam veľa a viac si nezaslúžim?

Obujte si učiteľské topánky a vykročte ich cestou. Nevyzúvajte ich pri prvom otlaku a nehrbte sa pred inými. Potom sa pozrite na svoju rodinu a povedzte im, že nechcete od života viac, lebo sused má menej. Že to, čo dávate druhým a beriete svojim je vaše poslanie. Že manžel predsa vedel, že si berie učiteľku, tak musel s týmto počítať. Ja to neurobím. Dnes vezmem za ruku tých, ktorí to cítia rovnako a zapojím sa do živej reťaze.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Ako sa zmenilo Slovensko rok po voľbách?

Diskusia začne o 18:00. Stala sa vláda dostatočnou hrádzou proti extrémizmu, ako sľubovala? Prečo fašisti stále rastú?

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?