Vraj bezplatné školstvo

Autor: Miriam Bzdilíková | 31.10.2013 o 8:22 | (upravené 31.10.2013 o 9:06) Karma článku: 10,88 | Prečítané:  1081x

Som človek, ktorý sa narodil v rokoch sedemdesiatych, v čase mladomanželských pôžičok, prideľovaní bytov mladým rodinám, lacných áut a benzínu, čierno-bielych televízorov, pionierských šatiek a iskročkovských hviezdičiek. Ako absolútne učiteľské dieťa (obaja rodičia boli učitelia) som žila školou každý deň svojho života.

Doma mám dve školopovinné deti a začiatok školského roka u nás previdelne vymetá peňaženku. Ako vyzeralo bezplatné školstvo v mojej prvej triede a v triede mojej dcérky? Pre porovnanie budem brať pivo ako jednotku platby. V čase socializmu (vtedy) približne 1.8 Kčs, dnes približne 1.2 eura.

Jeden linajkový zošit pre prváka vtedy: 0.05 Kčs ..... za jedno pivo 36 zošitov.

Jeden linajkový zošit pre prváka dnes: 0.13 eura .... za jedno pivo asi 9 zošitov.

Realita je taká, že vtedy sada zošitov stála rodinný rozpočet 0 Kčs, pretože ich decká v škole dostávali zadarmo. V dnešnom bezplatnom školstve stojí sada linajkových zošitov približne 3.25 eura, pokiaľ na nich nie sú bárbiny, hello kity, autíčka, transformery.

Sada predpisových zošitov vtedy: 0 Kč, dostávali sa ako súčasť bezplatného šlabikára ....za jedno pivo zásobená celá ČSSR.

Sada predpisových zošitov dnes: od 3.5 eura do 6 eur ..... za jednu sadu od 3 do 5 pív.

Pracovné zošity v prvom ročníku vtedy a aj dnes bezplatné. Učebnice vtedy aj dnes bezplatné.

Ceruzky, pastelky, guma, pravítko,  farebné papiere, výkresy, vodovky, štetce vtedy: 0 Kčs, dostávalo sa, nekupovali rodičia.... za jedno pivo zásobená celá ČSSR

Ceruzky, pastelky, guma, pravítko, farebné papiere, výkresy, vodovky, štetce dnes: približne 9 eur .... 7.5 piva

Výdavky na najzákladnejšie školské pomôcky rodiny pre prváka vtedy: 0 Kčs

Výdavky na najzákladnejšie školské pomôcky rodiny pre prváka dnes: takmer 20 eur... 16.6 piva

Vo vyšších ročníkoch sa za pracovné zošity k slovenskému jazyku, angličtine, geografii, biológii, nemčine,... vtedy neplatilo nič, dnes sa platí od 2 eur do 8 za každý,... od 1.6 piva do 6.6 piva . A to nepočítam jazykové sady pre stredoškolákov (25 - 30 eur, 20.8 piva - 25 pív).

Naozaj máme bezplatné školstvo garantované ústavou? Mne to nejak nevychádza. Súčasná "elita národa" (rozumej vláda a podobné inštitúcie) vyštudovala bezplatne a kvalitne. Dnes sa študuje za ťažko zarobené peniaze a v chaose.

Cesta späť nie je možná a ani reálna. Neplačem za včerajškom, musím žiť dnes a pripraviť svoje deti na zajtrajšok. Ale nebudem im do očí klamať, ako dobre sa majú. Však, páni ministri?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?