De-Re... forma. Prečo to nefunguje?

Autor: Miriam Bzdilíková | 22.9.2013 o 18:05 | (upravené 22.9.2013 o 19:27) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  562x

Nepasujem sa za naslovovzatého odborníka. Som len učiteľka s 15-ročnou praxou a vlastným názorom. Podľa mojich jednoduchých výpočtov nie je možné, aby akákoľvek reforma, ktorá sa rozbieha na Slovensku, fungovala. Ako som sa k tomu dopracovala? Takto:

Nemám právo ani vedomosti na to, aby som kritizovala reformu v hospodárstve, či inej oblasti, okrem tej, v ktore žijem a pracujem denne. Teda školstvo. Reforma zúri už niekoľko rokov a nedáva spať nikomu z tých, ktorí boli pasovaní za jej realizátorov. Nie tvorcov ani spolutvorcov, ale paholkov, ktorí sú zavalení byrokraciou, nedostatkom učebníc, peňazí, pomôcok a netušia, kam tento rozbehnutý rýchlik vôbec smeruje. S každou zmenou vlády sa totiž mení konečná vízia a aj priority.

Reforma, ktorá je nastavená na jedno volebné obdobie nemôže fungovať z jednoduchého dôvodu. Všetko potrebuje oveľa vias času, diskusií a odborníkov z praxe, ako 4 roky. Pokiaľ má niečo také, ako školstvo, čiže vedomostná a morálna príprava národa do života v kosmopolitnom a modernom svete fungovať, je nutná niekoľkoročná premyslená príprava pred jej spustením. Spomedzi veľkej kopy problémov vyberám jeden. Učebnice.

Kvalitná učebnica sa píše najmenej rok. Nasleduje ďalší rok v praxi, keď sa vyskúša ako experimentálna kniha. Ďalší rok sa pripomienkuje a diskutuje najmä s učiteľmi, ktorí podľa nej majú učiť, ďalší sa prerába, dopĺňa, modernizuje, opäť sa vpúšťa do obehu, diskutuje, pripomienkuje. A tu je kameň úrazu. Podľa mojich výpočtov sú 4 roky za nami a také je aj volebné obdobie zvolenej vlády. Za 4 roky sa ledva dá zvládnuť kvalitná príprava učebnice, nieto ešte kvalitná reforma. Lenže každá vláda silou mocou chce ukázať národu, aká je schopná a "tlačí na pílu". Veď čo ak po voľbách nebudú pri korytách? Pripravia válovček tým druhým?

Po nich potopa. Tak to vyzerá na Slovensku aspoň v tom, kam moje učiteľské oko dovidí.  Guláš a chaos, v ktorom sa školstvo nachádza, sa za jedno volebné obdobie nedovarí ani neuprace. A politickí nominanti do toho viac svetla nevnesú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Ako sa zmenilo Slovensko rok po voľbách?

Diskusia začne o 18:00. Stala sa vláda dostatočnou hrádzou proti extrémizmu, ako sľubovala? Prečo fašisti stále rastú?

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?