Kvuôň ärdžý

Autor: Miriam Bzdilíková | 27.5.2013 o 18:56 | (upravené 28.5.2013 o 15:51) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  613x

Získavanie skúseností na vlastnej koži niekedy veľmi bolí. Keď sa mieša predchádzajúca vedomosť s novou, automaticky naskakujú obe a ich kombinácia vychádza niekedy komicky. Tuto postreh z  prváckych lavíc:

Hodina pred diktátom, písanie slov s dvojhláskami, každé poukladané na tabuli, dôkladne prepísané a skontrolované, vysvetlené.

10 minútová prestávka, cez ktorú sa riešia problémy s opaskom, s nespláchnutým záchodom, s baňou do nosa, s nájdeným peniažkom, s neotvorenou fľaškou, vyliatym čajíkom, novou encyklopédiou, otvoreným oknom,.... a zase zvonček.

Rozdanie diktátových zošitkov, prvé čítanie, rozbor slov, takmer slabikované diktovanie, upozorňovnie na veľké písmená.... kontrola a môj pohľad do jednotkárovho zošitka: Kvuôň ärdžý. Takmer som odpadla. Na tabuli napísané "kôň" , moje upozornenie, že na ä nezačína žiadne slovo, že po hláske s mäkčeňom sa nikdy nepíše y a tie fofry v triede so zmizíkom :) Kontrolné prečítanie textu a odovzdanie diktátov. Mám? Nemám známkovať? Musím. Vedeli to dva týždne, doma medzitým mali napísať dva diktáty s rodičmi.

Ja si svoje diktátové začiatky nepamätám. Len viem, že vo vyšších ročníkoch boli strašiakom. Moji malí prváci sa na ne tešia. Dokedy? Dúfam, že im nevezmem ilúzie a ich skúsenosti budú niečim, čo ich posunie a nezastaví. Má niekto recept? Sem s ním!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Ako sa zmenilo Slovensko rok po voľbách?

Diskusia začne o 18:00. Stala sa vláda dostatočnou hrádzou proti extrémizmu, ako sľubovala? Prečo fašisti stále rastú?

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?