5 minút po dvanástej

Autor: Miriam Bzdilíková | 4.11.2012 o 9:45 | (upravené 4.11.2012 o 10:08) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  516x

Prečo sa inštitúcie spamätajú až keď nájdu mŕtve utýrané telíčko? Prečo sa namontujú retardéry až po niekoľkých nehodách? Prečo sa preveruje dodávateľ technológie, materiálu, pracovnej sily až po smrteľnom úraze? Prečo sa rieši šikana v škole až po pokuse o samovraždu šikanovaného? Prečo štát nechráni učiteľa pred agresivitou žiakov a rodičov kým sa niečo vážne nestane? Prečo.......?

Ešte keď moja sestra bola na základnej škole, jeden veľmi múdry policajt chodil po školách a robil žiakom besedy o drogách. Zvolil si základnú školu, lebo správne predpokladal, že žiaci v tomto veku ešte s drogou nemajú vlastnú skúsenosť. To bolo pred 16-timi rokmi. Vtedy vravel, že díleri drog majú náskok pred políciou, prvé dávky dávajú zadarmo a až potom najtupuje cesta tvrdého platenia. Polícia má len jedinú možnosť, ako získať pred nimi náskok. Byť krok vpred prevenciou. Povedať deťom o drogách, o ich účinku, o tom, ako sa im vyhnúť. A múdre dieťa si vezme ponaučenie a možno ho pri pokušení niečo odradí.

Každý vie, že prevencia stojí menej, ako odstraňovanie škôd. Darmo budete prešetrovať príčiny spadnutého mosta, keď smrťou prišli rodiny o otcov, synov, bratov, živiteľov. Darmo budete spätne preverovať kroky sociálky, keď v márnici leží nebožiatko. Darmo budete súdiť vraha, keď ste mu pred polrokom nevzali zbraň a čakali, kým si zabije manželku.

Mali by sme viac počúvať a viac sa zaujímať o druhých. Kašlať na meškanie do práce a v obci spomaliť. Nezatvárať oči pred násilím za susedovými dverami. Keď sa nás niečo bytostne netýka, väčšinou otočíme zrak, v duchu trochu ponadávame a sme radi, že to nemusíme riešiť. Kým nezačneme od seba, nemôžeme čakať, že s tým začnú ostatní. Ja dnes vynadám susedovi, ktorý fajčením na chodbe zasmradí dve poschodia. Alebo radšej zajtra? Musím na sebe zapracovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?