Život nad pomery

Autor: Miriam Bzdilíková | 21.10.2012 o 18:38 | (upravené 21.10.2012 o 19:49) Karma článku: 11,42 | Prečítané:  916x

Spoločnosťou opäť letí správa o štrajku pedagógov. Verejnosť je pobúrená, lebo má pocit, že učitelia majú dostatočne zaplatené za to ničnerobenie, kopírovanie písomiek, popíjanie kávičiek, vysedávanie v zborovni, voľné všetky sviatky a pracovnú dobu od 8:00 do 12:00. Súhlasím. Ak by mali zvýšiť plat čo len o jediný cent učiteľovi s takouto náplňou práce, sama osobne budem na fórach, v novinách aj v televízii protestovať. A pôjdem do štrajku proti zvýšeniu platu!

Ja teraz opíšem svoju vlastnú náplň práce s časovým  rozpisom. Nebudem objektívna, ani nie všeobecná a už vonkoncom nie je táto náplň šitá na mieru ktorémukoľvek učiteľovi.

7:10 odchod do práce (autom vďaka môjmu skvelému mužovi, ktorý aj z dôchodcu dokáže vyčarovať slúžiaceho pracujúceho, teda to 15 ročné auto).

7:20 vchádzam do triedy. Nie do zborovne, lebo tam sa dostanem len na porady a 2x do týždňa cez voľnú hodinu. V triede mám už 2-3 deti, ktoré mi referujú všetko možné aj nemožné, stískajú ma, vešajú sa po mne ako po vešiaku a strašne ich zaujíma, čo nesiem v tej veľkej taške. Zapínam kanvicu a áno! idem piť kávu! V triede! Aké drzé! A jem tam, spolu so svojimi žiakmi. A cez hodinu chlípem kávu a deti si chlípu svoj čaj.

7:45 začína hodina, ktorá mi končí o 12:15, pretože sedím v tej triede celé doobedie, ani na WC neodchádzam. Kto má vlastné deti, nech si spomenie, po koľkých minútach ich džavotania už nevládze počúvať a okríkne ich. Vynásobte si to 23 pretože ja ich mám 23. A počúvam ich celé doobedie okrem času, keď píšu. Hoci aj vtedy sa niekomu pusa nevie zastaviť. Ako zaujať čoraz náročnejších drobcov, zdokonaľujem už 15-ty rok. V jeden deň naučiť 4 tvary písmena a jednu číslicu, dá zabrať aj tým najšikovnejším, nieto ešte drobcovi, ktorého rúčka sa ešte nestihla skamarátiť s ceruzkou. 5 ciest nácviku písania pred krasopisom, 6 aktivít so šlabikárom pred prečítaním písmeniek, hry na detektívov, učiteľov, princezny, princov, kuchárov, ochutnávačov, zvieratká, tančeky, trénovanie hlásku,...

Posledné zvonenie a vyprevadenie dvoch statočných cez cestu, lebo už vedia ísť sami domov cez celú dedinu. Úžasný pokrok po mesiaci v škole a môj osobný obdiv. Potom sedím spoločne s družinármi (pretože sa o triedu delím so školským klubom), vychovávateľka sa venuje deťom, kým si ja pripravujem ďalší deň.

Obedujem asi 20 minút a vychutnám si prvé a aj posledné teplé jedlo v ten deň.

Z 30-ročných pomôcok sa snažím vyčarovať nový dizajn, alebo ich jednoducho sama vyrábam. Mám kopírovať cudzie pracovné listy? Pozná iný učiteľ z druhého konca republiky moje deti? Vie, že drobec neposedí? Že parádnica si najradšej prezerá svoje nalakované nechty? Že tichučkého otec včera zbil mamu a on sa nemohol učiť? NIE! Len ja jediná viem, čo zvládnu. Preto nikdy nekopírujem ani len tie vlastné vlaňajšie. Všetko prechádza úpravami, korektúrami, doplňovaním,... Povinné každodenné papierovačky v dokumentácii.

O 14:00 vypínam počítač, beriem moje  deti do auta a idem ešte do mesta na nákup do plného košíka s vysokým dnom za 10 éčiek. Domov prichádzam o 14:45, manžel práve prichádza tiež. Spolu pijeme kávu a ja nevládzem udržať oči otvorené. Poobedná siesta (aké grécke a za tie peniaze!). A potom musím fungovať ako mama. Písanie úloh s deťmi, čítanie, umývanie riadu, počúvanie čo je nového, pranie, žehlenie,... pozabudla som sa. Za toto už nie som platená ako učiteľka. Toto robím z lásky k mojej rodine.

Čistý čas, strávený v škole ... 6 hodín a 40 minút. V tom započítané prestávky... len obed 20 minút. Pláca... 570 eur v čistom.

Áno, idem do štajku. Za zvýšenie o 10%  u mňa, o 10% u mojej kuchárky, o 10% u môjho školníka, ... o 10% na každé dieťa v škole, v ktorej ja sedím 6 hodín a 40 minút, ale ono niekedy aj 10 hodín. Ak má niekto pocit, že si to nezaslúžim, rada mu prenechám moju  mzdu a aj moju triedu na jeden deň.  Ja svoju prácu milujem a budem milovať. Preto som študovala učiteľstvo. Vraj ľahké príjdenie k titulu. Ja som to isté počula o právnikoch. Som pani učiteľka a som na to hrdá. Kto tomu nerozumie, toho mi nie je vôbec ľúto.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Ako sa zmenilo Slovensko rok po voľbách?

Diskusia začne o 18:00. Stala sa vláda dostatočnou hrádzou proti extrémizmu, ako sľubovala? Prečo fašisti stále rastú?

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?