Bruselskí bylinkári

Autor: Miriam Bzdilíková | 19.1.2014 o 20:12 | (upravené 19.1.2014 o 20:39) Karma článku: 15,38 | Prečítané:  1510x

U nás doma sa traduje amatérske bylinkárstvo. V našej záhradke sa okrem okrasných kvetov pestuje repík, zlatý koreň, maralan, mäta, kustovnica, čierne ríbezle, medovka, na kraji záhrady rastie baza čierna, okolo rastú lipy a neďaleké lúky nás zásobia ďalšími pokladmi z našej prírody. 20 druhov byliniek potom moja maminka kombinuje podľa potrieb chorého, ocko dosladí včelím medom od včeličiek z kúta záhrady. Už moje dcéry vedia, ktoré bylinky kombinovať pri kašli, pri bolesti bruška, či nespavosti.

Lenže, nie vždy sú naše čisté bylinky poruke. Vtedy nabehnem do obchodu a podľa múdrych rád na obaloch, ktoré zväčša ovládam z domu, si vyberiem čaj na tú ktorú ťažkosť. Lenže niektorí "múdri" bruselskí odborníci sa rozhodli, že pozitívne či negatívne účinky čaju z obalov musia zmiznúť. Na obal nesmie ísť nič, čo najprv neprejde ich schválením a preskúmaním. Takže sa už nedočítame, že mäta pieporná pomôže pri žalúdočných ťažkostiach, že repík lekársky sa nielen obkladá na rany, ale aj pije, že ľubovník bodkovaný ukľudňuje a pomôže pri nočnom pocikávaní,...

Opäť európa zasahuje do našich tradícií, do našej suverenity, do našich zvyklostí. Už nám z pultov vyhnala nepasterizovanú bryndzu, jabĺčka, ktoré nemajú určitú veľkosť, domáce vajíčka, ... teraz nám vymaže účinky čaju z obalov. Prečo? Vraj pre ochranu spotrebiteľa pred zavádzaním. Je im asi jasné, že bylinky našich starých materí overené stáročiami používania v každej rodine, sú nezpečným liečivom, ktoré je nutné preskúmať v Bruseli za milardy eur, aby sa mohli v pokoji ďalej používať tradične ako doteraz.

Moje deti sa s bylinkami zoznamujú už v mladom veku, takže účinky budú vedieť aj bez papiera. Ale čo deti, ktoré sa o liečivých rastlinkách dozvedia len v dvoch- troch  témach v prírodovede či biológii. Kúpiť si čaj "naslepo" nie je je riziko? Nevedieť, či môžem piť niečo v tehotenstve, pri alergii, či niečo skombinovať?  V Bruseli rozhodli, že oni rozhodnú, čo je pre nás najlepšie. A slovenský spotrebiteľ opäť príde skrátka.

Aké európske!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?