Bruselskí bylinkári

Autor: Miriam Bzdilíková | 19.1.2014 o 20:12 | (upravené 19.1.2014 o 20:39) Karma článku: 15,38 | Prečítané:  1513x

U nás doma sa traduje amatérske bylinkárstvo. V našej záhradke sa okrem okrasných kvetov pestuje repík, zlatý koreň, maralan, mäta, kustovnica, čierne ríbezle, medovka, na kraji záhrady rastie baza čierna, okolo rastú lipy a neďaleké lúky nás zásobia ďalšími pokladmi z našej prírody. 20 druhov byliniek potom moja maminka kombinuje podľa potrieb chorého, ocko dosladí včelím medom od včeličiek z kúta záhrady. Už moje dcéry vedia, ktoré bylinky kombinovať pri kašli, pri bolesti bruška, či nespavosti.

Lenže, nie vždy sú naše čisté bylinky poruke. Vtedy nabehnem do obchodu a podľa múdrych rád na obaloch, ktoré zväčša ovládam z domu, si vyberiem čaj na tú ktorú ťažkosť. Lenže niektorí "múdri" bruselskí odborníci sa rozhodli, že pozitívne či negatívne účinky čaju z obalov musia zmiznúť. Na obal nesmie ísť nič, čo najprv neprejde ich schválením a preskúmaním. Takže sa už nedočítame, že mäta pieporná pomôže pri žalúdočných ťažkostiach, že repík lekársky sa nielen obkladá na rany, ale aj pije, že ľubovník bodkovaný ukľudňuje a pomôže pri nočnom pocikávaní,...

Opäť európa zasahuje do našich tradícií, do našej suverenity, do našich zvyklostí. Už nám z pultov vyhnala nepasterizovanú bryndzu, jabĺčka, ktoré nemajú určitú veľkosť, domáce vajíčka, ... teraz nám vymaže účinky čaju z obalov. Prečo? Vraj pre ochranu spotrebiteľa pred zavádzaním. Je im asi jasné, že bylinky našich starých materí overené stáročiami používania v každej rodine, sú nezpečným liečivom, ktoré je nutné preskúmať v Bruseli za milardy eur, aby sa mohli v pokoji ďalej používať tradične ako doteraz.

Moje deti sa s bylinkami zoznamujú už v mladom veku, takže účinky budú vedieť aj bez papiera. Ale čo deti, ktoré sa o liečivých rastlinkách dozvedia len v dvoch- troch  témach v prírodovede či biológii. Kúpiť si čaj "naslepo" nie je je riziko? Nevedieť, či môžem piť niečo v tehotenstve, pri alergii, či niečo skombinovať?  V Bruseli rozhodli, že oni rozhodnú, čo je pre nás najlepšie. A slovenský spotrebiteľ opäť príde skrátka.

Aké európske!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?