Vraj bezplatné školstvo

Autor: Miriam Bzdilíková | 31.10.2013 o 8:22 | (upravené 31.10.2013 o 9:06) Karma článku: 10,88 | Prečítané:  1058x

Som človek, ktorý sa narodil v rokoch sedemdesiatych, v čase mladomanželských pôžičok, prideľovaní bytov mladým rodinám, lacných áut a benzínu, čierno-bielych televízorov, pionierských šatiek a iskročkovských hviezdičiek. Ako absolútne učiteľské dieťa (obaja rodičia boli učitelia) som žila školou každý deň svojho života.

Doma mám dve školopovinné deti a začiatok školského roka u nás previdelne vymetá peňaženku. Ako vyzeralo bezplatné školstvo v mojej prvej triede a v triede mojej dcérky? Pre porovnanie budem brať pivo ako jednotku platby. V čase socializmu (vtedy) približne 1.8 Kčs, dnes približne 1.2 eura.

Jeden linajkový zošit pre prváka vtedy: 0.05 Kčs ..... za jedno pivo 36 zošitov.

Jeden linajkový zošit pre prváka dnes: 0.13 eura .... za jedno pivo asi 9 zošitov.

Realita je taká, že vtedy sada zošitov stála rodinný rozpočet 0 Kčs, pretože ich decká v škole dostávali zadarmo. V dnešnom bezplatnom školstve stojí sada linajkových zošitov približne 3.25 eura, pokiaľ na nich nie sú bárbiny, hello kity, autíčka, transformery.

Sada predpisových zošitov vtedy: 0 Kč, dostávali sa ako súčasť bezplatného šlabikára ....za jedno pivo zásobená celá ČSSR.

Sada predpisových zošitov dnes: od 3.5 eura do 6 eur ..... za jednu sadu od 3 do 5 pív.

Pracovné zošity v prvom ročníku vtedy a aj dnes bezplatné. Učebnice vtedy aj dnes bezplatné.

Ceruzky, pastelky, guma, pravítko,  farebné papiere, výkresy, vodovky, štetce vtedy: 0 Kčs, dostávalo sa, nekupovali rodičia.... za jedno pivo zásobená celá ČSSR

Ceruzky, pastelky, guma, pravítko, farebné papiere, výkresy, vodovky, štetce dnes: približne 9 eur .... 7.5 piva

Výdavky na najzákladnejšie školské pomôcky rodiny pre prváka vtedy: 0 Kčs

Výdavky na najzákladnejšie školské pomôcky rodiny pre prváka dnes: takmer 20 eur... 16.6 piva

Vo vyšších ročníkoch sa za pracovné zošity k slovenskému jazyku, angličtine, geografii, biológii, nemčine,... vtedy neplatilo nič, dnes sa platí od 2 eur do 8 za každý,... od 1.6 piva do 6.6 piva . A to nepočítam jazykové sady pre stredoškolákov (25 - 30 eur, 20.8 piva - 25 pív).

Naozaj máme bezplatné školstvo garantované ústavou? Mne to nejak nevychádza. Súčasná "elita národa" (rozumej vláda a podobné inštitúcie) vyštudovala bezplatne a kvalitne. Dnes sa študuje za ťažko zarobené peniaze a v chaose.

Cesta späť nie je možná a ani reálna. Neplačem za včerajškom, musím žiť dnes a pripraviť svoje deti na zajtrajšok. Ale nebudem im do očí klamať, ako dobre sa majú. Však, páni ministri?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?