De-Re... forma. Prečo to nefunguje?

Autor: Miriam Bzdilíková | 22.9.2013 o 18:05 | (upravené 22.9.2013 o 19:27) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  555x

Nepasujem sa za naslovovzatého odborníka. Som len učiteľka s 15-ročnou praxou a vlastným názorom. Podľa mojich jednoduchých výpočtov nie je možné, aby akákoľvek reforma, ktorá sa rozbieha na Slovensku, fungovala. Ako som sa k tomu dopracovala? Takto:

Nemám právo ani vedomosti na to, aby som kritizovala reformu v hospodárstve, či inej oblasti, okrem tej, v ktore žijem a pracujem denne. Teda školstvo. Reforma zúri už niekoľko rokov a nedáva spať nikomu z tých, ktorí boli pasovaní za jej realizátorov. Nie tvorcov ani spolutvorcov, ale paholkov, ktorí sú zavalení byrokraciou, nedostatkom učebníc, peňazí, pomôcok a netušia, kam tento rozbehnutý rýchlik vôbec smeruje. S každou zmenou vlády sa totiž mení konečná vízia a aj priority.

Reforma, ktorá je nastavená na jedno volebné obdobie nemôže fungovať z jednoduchého dôvodu. Všetko potrebuje oveľa vias času, diskusií a odborníkov z praxe, ako 4 roky. Pokiaľ má niečo také, ako školstvo, čiže vedomostná a morálna príprava národa do života v kosmopolitnom a modernom svete fungovať, je nutná niekoľkoročná premyslená príprava pred jej spustením. Spomedzi veľkej kopy problémov vyberám jeden. Učebnice.

Kvalitná učebnica sa píše najmenej rok. Nasleduje ďalší rok v praxi, keď sa vyskúša ako experimentálna kniha. Ďalší rok sa pripomienkuje a diskutuje najmä s učiteľmi, ktorí podľa nej majú učiť, ďalší sa prerába, dopĺňa, modernizuje, opäť sa vpúšťa do obehu, diskutuje, pripomienkuje. A tu je kameň úrazu. Podľa mojich výpočtov sú 4 roky za nami a také je aj volebné obdobie zvolenej vlády. Za 4 roky sa ledva dá zvládnuť kvalitná príprava učebnice, nieto ešte kvalitná reforma. Lenže každá vláda silou mocou chce ukázať národu, aká je schopná a "tlačí na pílu". Veď čo ak po voľbách nebudú pri korytách? Pripravia válovček tým druhým?

Po nich potopa. Tak to vyzerá na Slovensku aspoň v tom, kam moje učiteľské oko dovidí.  Guláš a chaos, v ktorom sa školstvo nachádza, sa za jedno volebné obdobie nedovarí ani neuprace. A politickí nominanti do toho viac svetla nevnesú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?