Kvuôň ärdžý

Autor: Miriam Bzdilíková | 27.5.2013 o 18:56 | (upravené 28.5.2013 o 15:51) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  610x

Získavanie skúseností na vlastnej koži niekedy veľmi bolí. Keď sa mieša predchádzajúca vedomosť s novou, automaticky naskakujú obe a ich kombinácia vychádza niekedy komicky. Tuto postreh z  prváckych lavíc:

Hodina pred diktátom, písanie slov s dvojhláskami, každé poukladané na tabuli, dôkladne prepísané a skontrolované, vysvetlené.

10 minútová prestávka, cez ktorú sa riešia problémy s opaskom, s nespláchnutým záchodom, s baňou do nosa, s nájdeným peniažkom, s neotvorenou fľaškou, vyliatym čajíkom, novou encyklopédiou, otvoreným oknom,.... a zase zvonček.

Rozdanie diktátových zošitkov, prvé čítanie, rozbor slov, takmer slabikované diktovanie, upozorňovnie na veľké písmená.... kontrola a môj pohľad do jednotkárovho zošitka: Kvuôň ärdžý. Takmer som odpadla. Na tabuli napísané "kôň" , moje upozornenie, že na ä nezačína žiadne slovo, že po hláske s mäkčeňom sa nikdy nepíše y a tie fofry v triede so zmizíkom :) Kontrolné prečítanie textu a odovzdanie diktátov. Mám? Nemám známkovať? Musím. Vedeli to dva týždne, doma medzitým mali napísať dva diktáty s rodičmi.

Ja si svoje diktátové začiatky nepamätám. Len viem, že vo vyšších ročníkoch boli strašiakom. Moji malí prváci sa na ne tešia. Dokedy? Dúfam, že im nevezmem ilúzie a ich skúsenosti budú niečim, čo ich posunie a nezastaví. Má niekto recept? Sem s ním!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?