Učiteľ = poslušné dieťa

Autor: Miriam Bzdilíková | 11.11.2012 o 18:03 | (upravené 11.11.2012 o 18:35) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  548x

Všetci sme boli deťmi svojich rodičov a každý z nás sa niekedy pokúsil od nich niečo získať trucom, plačom  či vyhrážkou. Možno sa jednalo o cukrík v obchode, bábiku či autíčko vo výklade, peniažtek na diskotéku, alebo lepšie tenisky.

Pokiaľ trucovité dieťa  všetko vydobýja plačom, krikom, vvhrážaním, spočiatku rodič ustupuje veľmi rýchlo, no neskôr sa obrňuje a dieťa musí pristupovať iným spôsobom. Vyhrážanie sa sofistikuje a dieťa rodičom opäť vie manipulovať.

Pokiaľ má rodič to šťastie a doma mu pobehuje skromné a poslušné dieťa, zvykne si na jeho nenáročnosť a ustupuje tomu trucovitejšiemu. Poslušné dieťa nemá odvahu žiadať niečo navyše a uskromňuje sa. Možno si poplače v súkromí, ponadáva pred kamarátmi, no vie, že jeho hlások doma zanikne popri šrekľúňovi - súrodencovi.  Lenže raz prejde aj jeho trpezlivosť a vyskúša trucovať. Je otázkou, či vydrží dlho, lebo rodič vie, že doteraz bolo poslušné a pokúsi sa o hru, kto dlhšie vydrží.

Učiteľov by som prirovnala k poslušnému a nesmelému dieťaťu. Svoju nespokojnosť doteraz prezentovali za dverami zborovne, po kabinetoch, doma, no keď prišlo na lámanie chleba, ustúpili. Schovávajú sa za falošnú skromnosť a nechávajú za seba hovoriť iných. Na jednej strane sa sťažujú na nízky príjem a požadujú zvýšenie mzdy, na druhej strane sa mnohí boja štrajku a nechávajú druhých bojovať za seba.

Ako rodič by som sa opýtala sama seba :" Prečo moje poslušné dieťa trucuje? Prečo má pocit, že nie je docenené, keď doteraz bolo vďačné aj za drobnosti? Ako je možné, že mu nestačí najmenšie prasiatko?" Minister by mal byť správnym rodičom. Pomôcť v prvom rade svojmu dieťaťu, porozprávať sa s ním o jeho trápeniach, bolestiach a živote, viac počúvať.

Doma mi pobehujú dve deti. Ešte nezačali s požiadavkami o zvýšenie vreckového, ešte doma nikto netrucuje. Keď sa začne niečo také diať, budem si spytovať svedomie, prečo? Prečo som málo počúvala svoje deti a ich potreby? Sadnem s manželom k rodinnému rozpočtu a určite nájdem pár éčiek na výmenu zodretých  papučiek, krátkeho trička, odrastenej vetrovky, starších tenisiek, ktoré môjmu oku ušli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?